Myšlenka Rychlebských stezek se zrodila na jaře roku 2008. Nápad vytvořit síť stezek pro terénní cyklistiku přišel z Walesu, kde už 15 let budují obdobné traily. Chtěli jsme využít jedinečný terén masívu Sokolího vrchu, který tvoří hlavní panoráma Černé Vody a je na spojnici do Lázní Jeseník. Terénní podmínky jsou zde odlišné od zbytku Rychlebských hor či Jeseníků. Množství žulových balvanů, skalek, zatopených lomů, hluboké bukové lesy, to vše vybízí k vyjížďce.
ČístHlavním důvodem je to, že máme vážný strach o existenci stezek. Pravda je taková, že každý rok zaměstnáváme 5 až 6 profesionálních trailbuilderů na údržbu stezek (obvykle 10 měsíců v roce) a s tímto týmem jsme schopni se finančně udržet nad vodou a nezbláznit se z množství práce. Problém je v tom, že e-bajky nám této práce dost přidávají. Více než deset let budujeme stezky. Vybudovali jsme je a udržujeme je vesměs sami. Stavíme a udržujeme trasy převážně z peněz, které musíme nejdřív vydělat. Stále je velice těžké celý projekt financovat. Každý rok je náročný.
ČístRychlebské stezky, Singltrek pod Smrkem, Trutnov Trails, Singletrail Moravský kras, Šemberské stezky. Nejvýznamnější česká trail centra spojila síly a připravila osvětovou kampaň, ve které chtějí veřejnosti přiblížit, co vše obnáší takové traily vybudovat a následně je udržovat. Mysleli jste si, že traily rostou jak houby po dešti? Jste vedle a měli byste číst dál…
Nejsou to jenom stovky hodin dobrovolnické práce, jednání s úřady a veškerý volný čas budovatelů. Aby stále populárnější trail centra udržela traily ve výborném stavu, a to i přes působení povětrnostních vlivů, jejich přirozené opot...
Číst