Jezdíte na horském kole?
Baví vás jízda po úzkých pěšinách?
Právě pro vás jsou Rychlebské stezky
traily pro horská kola.

ČeskyPo polskiEnglishFacebook

Archiv článků

Brigáda 2. 5. 2015

V sobotu 2. 5. 2015 proběhne letos v pořadí už druhá brigáda. Sraz v 9.00 u Základny, jak je tomu dobrým zvykem. Práce do 14.00 a následně ježdění.

Zahájení sezóny 4. 4. 2015

Zahájení sezóny 2015 proběhne o velikonočním víkendu: zahajovací brigáda se uskuteční v sobotu 4. 4. Základna bude celá v provozu od pátku 3. 4., a kdo nejde na brigádu, může vesele jezdit. Traily budou připravené a vyčištěné!

Také už jsou určeny termíny brigád a závodu.

PF 2015

Přejeme Vám všem pokojné svátky a dobrou mysl po celý rok 2015.
Díky vám všem, kteří jste k nám letos zavítali. S vaší podporou - kopeme dál...
Rychlebské stezky

PB140166

Ukončení sezóny bylo neskutečné!!!

Díky celé "rodině" za ten parádní den. Na brigádě se nás sešlo 95!!!!!! Neuvěřitelné. Video o tom všem od Dušana Mihalečka najdete zde:

https://www.youtube.com/watch?v=NpN95jTtYPo&feature=youtu.be

Videoreport Falcon Ultimate Enduro 2014

Zde najdete videoreport z dílny téměř domácího Ondry Pěničky. Letošní enduro takové jaké opravdu bylo.

VIDEO na YouTube

Informace k Enduro závodu

Už příští sobotu 27. 9. proběhne 4. ročník akce Rychleby MTB challenge s hlavním závodem Falcon Ultimate enduro. Zázemí akce je u Základny RS.

Během závodu budou všechny traily otevřeny i pro nezávodníky.

Účastníci závodu najdou nové informace k závodu tady na našich stránkách v sekci Akce.

Počet startujících není omezený. Večer po závodě proběhne koncert a oslava 5. narozenin Rychlebských stezek!!!!!

Beachbiking Rychleby

Přijeďte si užít krásného počasí, které doslova vybízí k plážovému bajkování.

Pozor na termíny hromadných lovů!!!

Prosíme o respektování zákazu přístupu cyklistů na stezky v okolí rybníků na Černé vodě z důvodu konání honů na divoké kachny. Lovy budou probíhat ve dnech 4. 9. 2014, 7. 9. 2014, 12. 9. 2014, 19. 9. 2014 a 4. 10. 2014.

Číst dál: Pozor na termíny hromadných lovů!!!

30. 8. živá hudba: Mark John Towse (UK)

V sobotu večer bude na Základně živá hudba – Mark John Towse (UK). Začátek ve 20:00. Bude to super pohoda s kytarou.

Otevření nových trailů RS a ocenění IMBA!!!

P8134207

Otevření nových tras RS

Už 23. srpna budou otevřeny nové trasy Rychlebských stezek. Jedná se o téměř 8 km nových trailů. Nové trasy se skládají ze tří částí:

Dokončení okruhu Trail podél Černého potoka & Trail Lesů ČR

Konečně se uzavře okruh z Trailu podél Černého potoka. Z Velké Kraše od koupaliště teď projedete kolem dirtparku Zahrádka a následně pojedete po trase, která vás povede po rozhraní lesa a luk nad Kobylou, kde se budou střídat úseky trailů a pohodových lesních cest. Čekají vás taky pohodové výhledy z palouků, kam je potřeba vzít vaši „Aničku“. Tato část je ještě lehčího charakteru než samotný Černý potok. Její název je Trail Lesů ČR, protože tyto trasy poprvé v historii RS financovaly LČR. Závěrečná sekce začíná za rybníkem U dubu a dá se jezdit jako samostatný dětský okruh o délce cca 2,5 km.

Vidnavský okruh

Další, asi nejvydařenější částí nových tras je Vidnavský okruh. Dostanete se na něj od koupaliště ve Velké Kraši směrem doprava. Má cca 5 km a jeho druhá polovina vám ukáže, jak zábavný může být lehký trail. Je určen začátečníkům, ale užije si ho každý. Čekají vás vlny, klopenky, lávky a krásná lesní zákoutí. Pokud pojedete s rodinkou Černý potok, pak si dáte Vidnavský okruh, pivo ve Vidnavě a zpět po Trailu Lesů ČR, budete mít už slušný celodeňák.

Stoupající trail

Poslední částí nových tras je stoupající trail hned na začátku stoupající trasy směrem k Dr. Weissnerovi. Nahrazuje rozbitou lesní cestu, kterou ovšem masochisté mohou nadále využívat.

Všechny trasy navrhoval a dozoroval Pavel Horník a tady je jeho nová zkušenost se stavbou trailu „na klíč“: „Je určitě super, když nemusíme tentokrát vše kopat sami. Jsme rádi, že jsme v projektu nic neopomněli a že stavbení firmy odvedly dobrou práci. Šejpování Vidnavského okruhu navíc dělal Mirek Kopecký – stavitel dirtparku Zahrádka, takže se určitě máte na co těšit. Pravda je ale taková, že stavbu náročnějších tras, jako je Sft nebo Velryba, si tímto způsobem nedokážu představit. Protože se navíc má Sokolí vrch předávat církvi, nebude se tato ‚zlatá rybka‘ asi už víckrát opakovat.“

Slavnostní otevření

Otevření proběhne v sobotu 23. 8. v 11:00 hodin. Připijeme si Na špici – cca 500 metrů od kostela v Černé Vodě směrem k Velkému rybníku. Ve 13:00 hodin pak začíná akce města Vidnavy na jejich fotbalovém hřišti. Proběhne tu exhibice Martina Šimůnka, soutěže Vidnavský víceboj a večer bigbít a ohňostroj. U nás na základně si večer promítneme nějaké fotky a videa z historie RS s komentářem Pavla Horníka.

Rychlebské stezky získaly významné ocenění mezinárodní asociace IMBA

Mezinárodní cyklistická asociace IMBA se sídlem v USA letos u příležitosti svého světového summitu zveřejnila ocenění IMBA model trail awards. V populární kategorii IMBA flow trails získal tuto „známku kvality“ i rychlebský Superflow trail. Zařadil se tak mezi 7 trailů na světě, které mají toto ocenění. Po loňském získání ocenění IMBA riding centre je toto uznání pro stezky dalším velkým impulsem. „Moc si tohoto ocenění vážíme, protože se potvrdilo, že investice a úsilí, které jsme do tohoto projektu spolu s Back On Track vložili, se vyplatily,“ řekl Pavel Horník.

 

Rychlebský rockfest 15.–16. 8.

Tento víkend 15.–16. 8. se uskuteční u penzionu Radost vedle Základny Rychlebských stezek Rychlebský rockfest.

Více informací najdete na http://www.rychlebskyrockfest.cz/

Pokud tedy chcete tento víkend spát v blízkosti Základny pod stanem, nezapomeňte si špunty do uší. Nebo si připravte játra.

Bike café

Posezení a občerstvení pod jednou střechou nebo bez střechy :)

Otevírací doba

Otevírací doba Bike café během letních prázdnin:
Út—So  9.00—22.00
Ne  9.00—19.00

Otevírací doba Bike café během roku mimo letní prázdniny:
Čt—So  9.00—22.00
Ne  9.00—19.00

Otevírací doba je flexibilní podle návštěvnosti a zájmu o ... občerstvení :)

 

DSC 1649

 

Penzion Vidnava

50°22'18.019"N, 17°11'5.337"E

Více informací na oficiálních stránkách města Vidnava.

Aktuální info

Informační centrum bylo přesunuto do "nové" Základny Rychlebských
stezek. U kostela odbočíte z hlavní cesty a kolem Obecního úřadu pojedete po cestě 800 metrů až k Základně. Naleznete zde Informační centrum, bikeshop, půjčovnu celoodpružených kol GT, servis, posezení a další...Upozornění : Změna tras!!!!
Nástup na stezky byl proti loňskému roku přetrasován, trasa kolem hradu byla zrušena - necháváme ji pro pěší. Sledujte značení!!!
Aktuální sjízdnost stezek: stezky jsou sjízdné všechny, kromě Walesu.

Historie RS

Kde se vzaly?

Myšlenka Rychlebských stezek se zrodila na jaře roku 2008. Nápad vytvořit síť stezek pro terénní cyklistiku přišel z Walesu, kde už 15 let budují obdobné traily. Chtěli jsme využít jedinečný terén masívu Sokolího vrchu, který tvoří hlavní panoráma Černé Vody a je na spojnici do Lázní Jeseník. Terénní podmínky jsou zde odlišné od zbytku Rychlebských hor či Jeseníků. Množství žulových balvanů, skalek, zatopených lomů, hluboké bukové lesy, to vše vybízí k vyjížďce.

Původní záměr byl vybudovat úplně nové stezky podle současné metodiky. Při jednání s Lesy České republiky ale padla myšlenka zkusit nejdříve zrekonstruovat staré lovecké chodníky. Využilo by se tak dědictví po dávných lesních hospodářích a vtisklo by to stezkám nový smysl. Půl roku práce nám zabralo hledání a mapování starých stezek, které se pomalu ztrácely ve vegetaci. Pomohla nám stará německá mapa z roku 1938, kterou se nám podařilo získat. I tak dalo práci zakreslené stezky najít. Hranice porostů se totiž od války změnily a tak bylo nutné nejdříve najít staré hraniční kameny a podle nich se zorientovat. Stezky, které jsme našli, byly většinou široké 50 až 80 cm, často zručně skládány z kamene a vedly mnohdy jinak neprostupným terénem. Našli jsme je až na pár úseků v kritickém stavu. Pod nánosem klestu, listí a náletového podrostu už byly téměř neznatelné.

Po zmapování bylo dalším nelehkým úkolem vybrat nejzachovalejší a nejatraktivnější úseky a logicky je pospojovat do prvních ucelených tras. Čemba nám pomohla s přípravou projektu a navrženou trasu jsme konzultovali s Lesní správou Javorník. Díky podpoře, kterou jsme zde našli, jsme se mohli pustit do práce na obnově stezek. Prvních brigád naší crew se účastnili i členové Čemby, která nám v počátcích pomohla i s vyjednáváním s Lesy ČR. V květnu 2009 jsme oficiálně zahájili práce na stezkách pod vlastní hlavičkou Rychlebské stezky o. s. Na stezkách pracuje našich 10 zaměstnanců, které jsme získali díky podpoře Úřadu práce v Jeseníku jako pracovníky na veřejně prospěšné práce. Dále nám příležitostně pomáhá několik dalších přátel a nadšenců. Celkem jde počet lidí, kteří nám někdy pomohli, do několika stovek. Za což všem děkujeme a doufáme, že jejich odměnou bude ten nejlepší bikový zážitek. Naše práce by nebyla možná bez dalších partnerů. Díky finanční pomoci Olomouckého kraje, Lesů České republiky můžeme opravit i ty nejnáročnější pasáže, provozovat tento web a vůbec pracovat na vytvoření kvalitního centra terénní cyklistiky. Na odbornou pomoc jsme si přizvali specialisty na volnočasové aktivity – Katedru rekreologie Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. S přípravou rozvoje pro příští roky nám je nápomocná Jesenická rozvojová o. p. s. Všem patří dík.

Bike škola

Kempy s Dušanem

Nabízíme víkendové termíny, na kterých první český bike instruktor z kanadského bikeparku Whistler pomáhá zájemcům dívat se na terén zcela novýma očima.

O Dušanovi se můžete dočíst v článku Whistler: láska na první pohled (očima Dušana Mihalečka). Report z Enduro kempu s Dušanem Mihalečkem na Dolekop.com Report: Enduro kemp s Dušanem Mihalečkem v Rychlebech.

Aktuální termíny kempů s Dušanem 2015:

30.—31. 5. Enduro kemp
Enduro kemp je zaměřený na ostřejší terén a na volný neupravený povrch, na jízdu „na oči“ a hledání stopy divokým terénem (jinými slovy: jak projíždět mordory).
6.—7. 6. Ladies camp
27.—28. 6. Zlepšení techniky jízdy

 


 

Termíny dalších kempů v roce 2015 budou postupně doplněny.

 


 

V roce 2015 proběhly již dříve kempy Dušanem v těchto termínech:
11.—12. 4. Rozježdění před sezónou – základní technika
9.—10. 5. Ladies camp
16.—17. 5. Zlepšení techniky jízdy

EPM10070

„Přestaňte se na trailech trápit a začněte si je užívat!“

 

Komu jsou kempy určeny?

Účastníci RS kempů se během víkendu s instruktorem nejen zdokonalí v ovládání kola, ale hlavně projdou unikátním tréninkem kanadského stylu. Jezdci tak dostanou dostatek prostoru se zlepšit ve čtení terénu, uvolnění mysli a soustředění se na své tělo, čímž se naučí dát kolu větší volnost a dostat jej pod plnou kontrolu. Díky procítěnějšímu ovládání stroje tak i náročnější kamenité stezky získají úžasnou plynulost – tzv. FLOW, která přináší euforické pocity z jízdy.

Instruktor se díky malému počtu účastníků ve skupině může každému jezdci věnovat individuálně na jeho úrovni. V každé pasáži upozorní na stopu pro začátečníka, zkušeného jezdce i experta, v kempu se tedy mohou sejít různě zkušení jezdci, aniž by hrozilo, že by jeden nestíhal, zatímco by se druhý nudil. Pro méně zkušené jezdce je navíc velmi motivační u těch zkušenějších účastníků vidět, co všechno dokáže běžný biker s kolem zdolat.

To však neznamená, že by začátečníci museli jezdit těžké pasáže nad hranicí jejich schopností. Díky dlouholetým zkušenostem z výuky v ČR i praxe z Bikeparku Whistler instruktor každého klienta pouští pouze do pasáží, na které má, rozhodně nikoho nehecuje k výkonům, které by neodpovídaly jeho zkušenostem! Jezdí se spíše v nižších rychlostech, kdy je snazší si uvědomit pohyby jednotlivých částí těla. Kemp je tak vhodný pro jezdce různých úrovní a každý je ve skupině čistě sám za sebe, aniž by se musel stresovat úrovní ostatních účastníků.

Během kempů se probírají následující techniky:

Stabilita na kole, oddělení těla od kola pomocí práce loktů a kolenou, plynulý přejezd překážky, průjezd zatáčky, brzdění, technika ovládání kola ve sjezdu, nadhození předního a zadního kola, přejezd lávky, atd. Pro experty jsou pak připraveny prvky vyšší pilotáže jako výuka dropu, výskoku, přeskoku rozbitých pasáží, průjezdu zatáčky s otočkou na předním kole, a dokonce i jízda po zadním kole a manuál. Takže si každý jezdec najde to svoje.

Typy kurzů:

A) Zlepšení techniky jízdy:

Základní kemp, určený pro zdokonalení ovládání kola. Kemp je ušitý na míru trailům na Rychlebských stezkách, kdy jezdci získají tipy, jak si rychleji, bezpečněji, ale hlavně radostněji užít konkrétní stezky:

Sobotní program

Dopoledne se trénuje ve Skills centru, kde instuktor každému bikerovi předá individuální tipy na lepší ovládání kola, a dále si procvičí jízdu v pumptracku. Zvládnutí pumpování jezdcům hodně pomáhá na trailech, neboť se tak dá neuvěřitelně zrychlovat bez nutnosti šlapání.

Odpoledne se vyráží na Superflow, kde se skupina zastaví na nejzajímavějších pasážích. Jezdci si v klidu opakovaně procvičí průjezd klopenky, plynulý průjezd boulí, lávek a případně i skoků a dropů.

Nedělní program

Neděle je věnována náročnějším trailům Velryba, Tajemný a Mramorový, kde si opět jezdci mohou nanečisto trénovat průjezdy nejzajímavějších pasáží. Instruktor jezdcům pomůže osvojit si techniku vyšší pilotáže a čtení terénu, kdy žádná překážka není nepřítelem, ale dá se využít k rychlejšímu a bezpečnějšímu průjezdu. A to vše bez šlápnutí, pouze pumpováním.

 

B) Ladies Camp

Čistě dámský víkend kopíruje program kempu Zlepšení techniky jízdy, ovšem v pro ženy příjemnějším prostředí bez mužského vlivu partnerů. V dámské společnosti si účastnice mohou procvičit techniku ovládání kola, aniž by se musely přizpůsobovat tempu a nárokům mužských účastníků.

Instruktor čerpá ze zkušeností z kanadského Bikeparku Whistler, kde se osvědčené Women's Nights těší velké oblibě žen a dívek (viz video v dolní části stránky).

 

C) Enduro

Kemp vyšší pilotáže určený pro zkušené jezdce, kteří s přehledem zdolávají tradiční stezky, ale chtějí své umění posunout dále. Na tratích Enduro závodů RS se jezdci zdokonalí ve čtení terénu, bleskurychlém rozhodování a dominanci nad strojem v prudkých svazích. Na kempu se probírají nejvyspělejší techniky ovládání horského kola bikeparkového typu, jako je stání a ovládání kola na místě v nulové rychlosti, výskok, step up, seskok z vysokého dropu v rychlosti, otočka na předním kole v zatáčce, jízda po zadním kole či manuál.

 

Pro ilustraci tyto dovednosti náš instruktor Dušan ukazuje v tomto starším videu.
 
O schopnostech našeho instruktora předat techniku vyšší pilotáže se také můžete přesvědčit v sérii Birell Cykloškola z roku 2011, kterou Dušan celou napsal a natočil: 10. díl, 11. díl.
 
A tady je pro pobavení jeho video z běžné vyjížďky v Kanadě při venčení psa: zde.
 

EPM10008

Jede se za každého počasí, jelikož není špatného počasí, pouze špatná volba oblečení.

Cena za osobu za dva dny kempu je 2 000 Kč (je možné účastnit se pouze jednoho dne za 1 000 Kč). Počet účastníků je omezený.

Registrovat se a obrátit se na nás s dalšími dotazy můžete na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Individuální a skupinová výuka mimo termíny kempů

Naši certifikovaní instruktoři vám předají tajemství plynulé a bezpečné jízdy. Rezervujte si výuku s instruktorem jízdy na horském kole (minimálně týden před plánovaným termínem). Pokud chcete investovat do sebezdokonalování, tak se Vám to vrátí s požitkem z jízdy na stezkách i mimo ně!

Bike škola Rychlebských stezek nabízí:

Bike škola Skupina 1 osoba
Privat Exclusive
1 den
1 000 Kč 2 000 Kč
2 dny 2 000 Kč 3 900 Kč

 

Více info na tel.: +420 607 061 445 a na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Sobotní brigáda

Tribute to volunteer trailbuilders.... Dnešní brigáda byla naprosto neskutečná. Skláním se před všema skvělýma lidma, kteří přilšli aby pokračovali v legendě. To co se podařilo dnes postavit jsme si my všichni myslím vryli hluboko do paměti...
 
 
protože je to naprosto nádherný úsek. Díky klukům, kteří stahali hromady obrovských kamenů z okolníhc lesů, díky výrobcům North shores, které jsme vypotili, díky všem kteří kopali, vozili štěrk... Prostě díky všem. Byl to skvělý den, byli jste skvělí. Dneska se za sebe nemusíme stydět. Byl to smysluplný den. Je super, že mezi bikerama se najde tolik skvělých lidských bytostí. Díky  Pavel Horník

Předposlední brigáda 29.9.2012

Jak je už zvykem :) budete dobrovolně pomáhat na úpravě a stavbě nové stezky.

Pak ježdění, ježdění a posezení u dobrého moku :) prostě pohoda jazzz ...

Tričko dostanete na důkaz toho, že jste nám tady pomohli :)

Otvírací doba IC a návštěvní doba stezek

Otvírací doba Informačního centra RS

v říjnu,

Po-Pá: od 14,00 do 16,00

So-Ne: od 9,00 do 16,00

Číst dál: Otvírací doba IC a návštěvní doba stezek

Zaniklé Rychlebské vesnice

Jedna z mnoha - Hraničky...klikněte na obrázek a budete mile překvapeni!

 

Strana 1 z 2

Aktuality

 • Termíny kempů s Dušanem 2015

  čtvrtek 19. březen 2015 9:02

  Aktuální termíny kempů s Dušanem:

  30.—31. 5. Enduro kemp

  6.—7. 6. Ladies camp

  27.—28. 6. Zlepšení techniky jízdy

  Termíny dalších kempů v roce 2015 budou postupně doplněny.

  Podrobnější informace se dozvíte v Bike škole.

  Registrovat se a obrátit se na nás s dalšími dotazy můžete na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

   
 • Upozornění – Rybník U Dubu

  středa 11. březen 2015 16:53

  Pozor, v blízkosti rybníku U Dubu probíhá oprava cesty, prosíme dbejte zvýšené opatrnosti a respektujte pokyny dělníků. Děkujeme

   
 • Stezky jsou otevřeny!

  úterý 25. březen 2014 13:12

  Stezky jsou otevřeny denně.

  Infocentrum RS

  Základna (IC, Testcentrum GT, Bike shop, Bike café atd.)
  Půjčení kol je možné i v pondělí po předchozí rezervaci emailem, či telefonem.

  Otevírací doba IC během letních prázdnin:
  úterý—neděle 9.00—18.00

  Otevírací doba IC během roku mimo letní prázdniny:
  pátek—neděle 9.00—18.00

  Bike café

  Otevírací doba Bike café během letních prázdnin:
  čtvrtek—sobota 9.00—22.00
  neděle 9.00—19.00

  Otevírací doba Bike café během roku mimo letní prázdniny:
  pátek—sobota 9.00—22.00
  neděle 9.00—19.00

   

Podpoř stezky!

Udělej si radost tím, že přispěješ. Údržba stezek je naše priorita a celoročně na nich maká náš tým.

BIKE ŠKOLA

tajemství požitku z jízdy

více informací zde

Testcentrum

Otestujte kola GT

více informací zde

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Stříbrní partneři

Bronzoví partneři